Niezwykle istotną kwestią w przypadku każdego pomieszczenia jest poziom wilgotności powietrza. Nie może być on zbyt wysoki, bo sprzyja to rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów. Pojawiające się na ścianach i suficie ogniska grzybów nie są wyłącznie defektem kosmetycznym. Jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy, którego nie wolno bagatelizować. Świadczy to o tym, że w budynku znajduje się pleśń i dotyczy to też powietrza. Z każdym oddechem do organizmu są wdychane zarodniki grzybów, co niestety wiąże się z pogorszeniem zarówno samopoczucia, jak i zdrowia. Trzeba też liczyć się z niszczeniem materiałów wykończeniowych i szeregiem innych problemów. Warto sięgnąć między innymi po pochłaniacze wilgoci.
Jak wybrać odpowiedni pochłaniacz wilgoci?
Nadmiar wilgoci w domu jest bardzo niepożądanym zjawiskiem. Istotne będzie znalezienie pierwotnego źródła problemu. Może być nim wilgoć technologiczna, niesprawna wentylacja/hydroizolacja, brak izolacji cieplnej, wysoki poziom wód gruntowych, źle wykonany drenaż lub jego brak. Jeśli ma się niesprawną instalację wodno-kanalizacyjną, to trzeba liczyć się z wysokim poziomem wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Powodzie i zalania to również prosta droga do problemów z nadmierną wilgocią. Przyczynia się ona do powstania pleśni, której trzeba się jak najszybciej pozbyć. Przy dużej wilgotności warto wyposażyć się w osuszacz powietrza. Na co dzień powinien wystarczyć pochłaniacz wilgoci. Jeśli jednak w domu pojawi się już pleśń na ścianach, to pochłaniacz wilgoci nie rozwiąże problemu. Obecnie tego typu urządzenia dostępne są pod wieloma postaciami. Mogą być elektryczne, w tabletkach lub granulkach. Te pierwsze cechują się najwyższą skutecznością, ich działanie jest w pełni zautomatyzowane. Są wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne, które umożliwiają analizowanie bieżącego stanu wilgotności powietrza i dostosowywanie optymalnych ustawień pracy urządzenia. Nie trzeba martwić się o to, że powietrze będzie zbyt suche.
Czym kierować się przy wyborze pochłaniacza wilgoci?
W sprzedaży znajduje się wiele zwykłych pochłaniaczy wilgoci, które nie wymagają źródła zasilania. Popularne są pochłaniacze w postaci tabletek, relatywnie tanie, można je umieścić w dowolnym miejscu. Jeszcze tańsze będą pochłaniacze w granulkach. Z ich skutecznością bywa jednak różnie, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia elektrycznego. Przy jego wyborze należy mieć na uwadze obszar działania. W przypadku pomieszczenia o większym metrażu konieczne będzie kupienie wydajniejszego pochłaniacza wilgoci, aby można było mówić o efektywnym osuszaniu powietrza. Znaczenie ma także intensywność działania urządzenia i to, jakie jest jego zużycie energii elektrycznej. Lepiej zainwestować w pochłaniacz o większej mocy, bo zagwarantuje to szybkie uzyskiwanie pełnej sprawności. Jakość wykonania także ma spore znaczenie, podobnie jak łatwa obsługa. Nie należy kupować taniego urządzenia, bo będzie to tylko pozorna oszczędność. Przełoży się to na kiepską sprawność i podatność na uszkodzenia. Istotne jest to, czy pochłaniacz wilgoci posiada zabezpieczenia przed przepięciami.