Eksport i import towarów wiążę się z niebezpieczeństwem, że między państwami dojdzie do przeniesienia owadzich szkodników i gryzoni, które będą zagrożeniem na rodzimych roślin czy też produktów spożywczych. To, dlatego służby fitosanitarne większości krajów wymagają, by m.in. palety, na których przez granicę transportowany jest towar miały stosowny certyfikat, że poddane były zabiegowi fumigacji. Jest o tyle ważne, że bez tego certyfikatu importowany czy eksportowany towar może zostać zatrzymany na granicy.
Fumigacja – co to jest?
Fumigacja to nic innego, jak dezynsekcja, czyli zniszczenie szkodliwych owadów i gryzoni za pośrednictwem tzw. fumigantów. Fumiganty śą to ciała stałe, które łatwo sublimują (przechodzą w stan gazowy) albo wydzielają gaz pod wpływem wody, mogą to być też łatwo parujące ciecze czy też sprężone gazy. Stosuje się je właśnie w postaci dymów, par lub gazów do dezynsekcji i deratyzacji bardzo różnych obiektów np. pomieszczeń magazynowych, worków z żywnością, silosów zbożowych, palet, mebli, całych domów, fumigacji poddaje się nawet glebę czy kompost. Najczęściej stosowanymi fumigantami są chlorek i tlenek etylenu, dwutlenek siarki, dwusiarczek węgla zmieszany z czterochlorkiem węgla, fosforek glinu, cyjanek wapnia czy też chloropikryna. Należy dodać, że sa to substancje szkodliwe również dla człowieka, dlatego proces fumigacji prowadzony jest z zachowaniem najwyższej ostrożności. Cena fumigacji palet zwykle uzależniona jest od ich ilości poddawanej temu zabiegowi i może być negocjowana przez zleceniodawcę, ale zaczyna od ok. 25 zł za sztukę. Jeśli wziąć pod uwagę, że fumigacja stanowi swego rodzaju przepustkę towaru przez granicę, to jest warta swej ceny.
Fumigacja palet – na czym polega?
Fumigacja palet, tak jak każda fumigacja, polega na potraktowaniu ich odpowiednim fumigantem, najlepiej w specjalnych komorach fumigacyjnych czy też całych, odpowiednio uszczelnionych magazynach. Palety z fumigacją dają gwarancję, że nie będą przenosiły szkodników, które je niszczą, ale też tych, które mogłyby niszczyć obecną na paletach np. żywność czy inne czasowo składowane materiały. Rzecz jasna najlepiej jest, gdy do wykonania palet użyte zostało fumigowane drewno.
Jakie opakowania nie podlegają fumigacji?
Warto mieć świadomość, że nie wszystkie opakowania mają obowiązek przejść zabieg fumigacji. Chodzi m.in. o opakowania o grubości do 6 mm, a także opakowania z przetworzonego drewna. Dodatkowo fumigacja nie jest wykonywana w przypadku opakowań z materiałów drewnopodobnych, do produkcji których użyto ciśnienia, kleju lub wysokiej temperatury. Fumigacji nie wymaga się w przypadku palet z plastiku, kartonu, sklejki oraz metalu.
Certyfikat fumigacji palet
Broniąc się przed przenoszeniem szkodników między krajami w większości państw a w tym Unii Europejskiej i Chinach wymagany jest certyfikat oznaczany wypalanym na palecie symbolem IPCC, który oznacza, że paleta została poddana procesowi fumigacji według standardu ISPM 15. Na tym wypalonym symbolu znajdują się jeszcze takie informacje jak: kod ISO, numer nadany przez Krajową Organizację Ochrony Roślin, sposób zabezpieczenia drewna przed szkodnikami, np. jakim gazem przeprowadzono fumigację.
Co w przypadku braku świadectwa fumigacji?
To, co zwykle w przypadku braku stosownych dokumentów importowany lub eksportowany towar zostanie zatrzymany na granicy, bo nie przejdzie, jeśli jest prowadzona rzetelnie, kontroli fitosanitarnej. Dlatego jest niezmiernie ważnym upewnienie się czy palety, których używa importer lub eksporter mają fumigację. W przypadku, gdy w grę wchodzi import z Chin, importer powinien zadbać o to, by kontrahent chiński wysłał towar na paletach mających za sobą fumigację.