Gwarancja na samochód używany w zasadzie w ogóle nie istnieje. Jest tak dlatego, że wedle polskiego prawa gwarancji udzielić może tylko producent lub sprzedawca, w chwili sprzedaży produktu nowego. Jednak bardzo często kupowane są samochody używane, a ich potencjalne wady wychodzą w późniejszej ich eksploatacji. Co zatem może zrobić klient, który kupił samochód używany.
Rękojmia zamiast gwarancji
Kompletną nieprawdą jest, że osoba, która zakupiła samochód z drugiej czy trzeciej ręki, w przypadku jego awaryjności, staje się osobą poszkodowaną bez żadnych praw. Zamiast gwarancji istnieje prawo rękojmi. Rękojmię dają osoby sprzedające, w tym wypadku, samochód używany. Na jej podstawie można zgłosić usterki i prosić o zmniejszenie ceny za dany towar lub całkowicie zrezygnować z transakcji.
Rękojmia jest inaczej ustawową odpowiedzialnością sprzedającego za wszelkie wady, danego produktu, który ten sprzedaje.
Nie zawsze wszystko jest takie proste
Zatem gwarancja na samochód używany jest rękojmią? Otóż nie zawsze jest tak różowo, czasami sprzedający jest zwolniony od odpowiedzialności prawnej.
W momencie gdy kupujący został poinformowany o danej wadzie pojazdu, na przykład, to nie jest sprzedający już odpowiedzialny za późniejsze szkody. Kupujący wiedział o wadzie i zgodził się, mimo wszystko na zakup.
Dlatego w przypadku samochodu tak bardzo ważne są wszelkiego rodzaju zapisy w umowie kupna – sprzedaży. Czasami bowiem dobrze spisana umowa może rozstrzygnąć wszelkie spory. Bardzo ważnym i istotnym może okazać się przegląd techniczny samochodu, w czasie którego mogą być wykazane wszelkiego rodzaju uszkodzenia pojazdu używanego już wcześniej.
Najczęściej w praktyce bywa tak, że kupujący musi udowodnić czy wiedział wcześniej o wadzie samochodu oraz czy nie wynikła ona w czasie eksploatacji pojazdu, w momencie kiedy to on już użytkował auto.
Czy kupowanie używanego samochodu to ryzyko?
W Polsce i na świecie powszechne jest kupowanie samochodów używanych. W niczyim interesie jest oszukiwanie osób kupujących, ponieważ najczęściej sprzedający to osoby trudniące się na co dzień takim procederem. Ważne jest zatem to, aby kupować pojazdy używane w miejscach sprawdzonych, u znanych osób, które prowadzą komisy lub ciągle sprzedają takie pojazdy. Dobrze jest też zapoznać się z opinią o danym sprzedawcy. Ryzyko zawsze pojawia się wtedy kiedy kupujemy coś okazyjnie, za bardzo okazyjnie u kogoś w ogóle nieznanego w branży. Wtedy takiego zakupu trzeba dokonać bardzo rozważnie i na przykład zaproponować odwiedziny, przed zakupem, w stacji kontroli pojazdów.