Dbanie o środowisko naturalne jest niezwykle ważne i coraz więcej ludzi zdaje sobie z tego sprawę. Coraz częściej także decydują się wprowadzić poważne zmiany do swojego życia, które ostatecznie pozytywnie wpływają na ekologię. Między innymi takim rozwiązaniem jest korzystanie z samochodu elektrycznego. W Polsce auta te nie mają jeszcze dużej grupy fanów, ale trend ten szybko się zmienia.
Dlaczego warto kupić auto elektryczne?
Auto elektryczne korzysta z prądu jako źródła energii. Potrafi być przy tym bardzo wydajne, co ostatecznie powoduje, że ilość tworzonych zanieczyszczeń jest o wiele mniejsza niż to, co jest wytwarzane przy kierowaniu typowym samochodem osobowym na paliwo. Jednocześnie jednak utrudnieniem w korzystaniu z tesli może być sposób jej ładowania. Bez ładowania, niemożliwa jest jazda, zatem jest to kwestia bardzo istotna. Wiele osób unika przejścia na samochód elektryczny właśnie dlatego, bo lubią rutynę i łatwy dostęp jaki zapewniają stacje paliwa. Tymczasem stacji dla aut elektrycznych bardzo brakuje na rynku polskim i powstają one bardzo powoli. Na dodatek auta elektryczne są tworzone z myślą o tym, aby ładować je powoli, w domu. Tak więc to ile kosztuje ładowanie tesli i trudność z oszacowaniem comiesięcznych wydatków na taki samochód sprawia, że wciąż są one rzadko spotykane.
Ile kosztuje ładowanie tesli?
Jeżeli chodzi o konkretne dane na temat tego ile kosztuje ładowanie tesli to najpierw trzeba ustalić o jakim ładowaniu jest mowa. Typowe ładowanie samochodu elektrycznego, które zajmuje dużo czasu, może się odbywać nawet w domu. Wtedy to koszt ładowania zależy od tego ile płaci się za 1kWh prądu. W większości przypadków jest to około 0,5 złotych. Naładowanie auta elektrycznego zależy jeszcze od tego, jakiej pojemności jest jego akumulator. Obliczenie realnego kosztu jest zatem łatwe gdy pomnoży się pojemność akumulatora przez cenę za jeden 1kWh prądu. Wynik jest zazwyczaj zaskakująco niski, co jest głównym powodem dla którego jazda samochodami typu tesla jest w istocie bardzo opłacalna. Koszty wtedy mogą wynieść nie więcej niż około 15 złotych na 100 km jazdy, a dodatkowo obciąć je można poprzez korzystanie z taryfy nocnej.
Tego typu ładowanie jest jednak długie i wymaga czasu. W planach są stacje ładowania tesli, które zapewniają bardzo szybkie ładowanie. Ich koszty jednak będą znacznie wyższe i mogą wynieść nawet ponad 200 złotych za 100 km jazdy. Opcja ta jest już zatem znacznie mniej opłacalna, ale pokazuje że gdy chodzi o ładowanie tesli, sposobów jest wiele.