Kupno samochodu na rynku wtórnym wiąże się z koniecznością terminowego dopilnowania formalności. Wszelkie zaniedbania mogą skutkować kontrolą Urzędu Skarbowego, a niektóre przewinienia, jak na przykład brak ważnego OC, mogą skończyć się kilkutysięczną karą. Ten artykuł tłumaczy, co krok po kroku należy zrobić, aby uniknąć wszelkich problemów.
30 dni na przerejestrowanie pojazdu
Nowo zakupiony pojazd należy ponownie zarejestrować w Wydziale Komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania. Strona Biuletynu Informacji Publicznej podaje dokładne informacje teleadresowe oraz umożliwia umówienie wizyty przez Internet. Na spotkaniu potrzebne będą następujące dokumenty:
- wniosek o rejestrację,
- umowa o kupnie i sprzedaży,
- tablice rejestracyjne,
- dowód rejestracyjny,
- karta pojazdu,
- świadectwo homologacji,
- dowód tożsamości,
- potwierdzenie opłat rejestracyjnych
- ważne badania techniczne pojazdu (koszt około 100 zł)
Zadbanie o ciągłość ubezpieczenia OC
Kupując używany samochód, warto poprosić o potwierdzenie zawarcia umowy OC. W Polsce OC jest obowiązkowe, a więc poprzedni właściciel powinien je posiadać. Data zawarcia umowy jest kluczowa, bo to nowy właściciel musi odnowić OC w terminie. Umowa OC będzie dalej obowiązywać po zmianie właściciela, ale nie przedłuży się automatycznie. W związku z tym warto od razu nawiązać nową umowę, ponieważ kary za brak ciągłości OC sięgają kilku tysięcy złotych. Jest kilka sposobów, żeby tego uniknąć.
Przepisanie polisy na siebie
Przepisanie polisy poprzedniego właściciela na siebie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Prawo nie reguluje do kiedy należy to zrobić. Po prostu musi się to odbyć przed utratą ważności OC. Warto to zrobić od razu, bo tylko wtedy ubezpieczenie odnowi się automatycznie. W niektórych sytuacjach przepisanie OC może się nie opłacać. Na przykład, składka nowego OC może wzrosnąć, w związku z młodym wiekiem kierowcy. W takim wypadku warto od razu zawrzeć nową umowę z datą wygaśnięcia starej polisy. Można to zrobić nawet z półrocznym wyprzedzeniem.
Zmiana ubezpieczyciela
Możemy również zmienić ubezpieczyciela OC. Po sprawdzeniu ofert w wyszukiwarkach cenowych może okazać się, że dostaniemy lepszą cenę w innym towarzystwie. Jedyne, o czym należy wtedy pamiętać, to o zawarciu nowej umowy z tą samą datą, co dzień wypowiedzenia poprzedniego OC. To rozwiązanie również gwarantuje brak ryzyka utraty ciągłości OC, ponieważ nowo zawarta umowa będzie co roku odnawiała się automatycznie.
14 dni na opłacenie podatku
Ostatnią ważną formalnością przy zakupie używanego auta o wartości większej niż 1000 zł jest konieczność opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Obecnie urzędy skarbowe oferują możliwość złożenia deklaracji podatkowej online (formularz PCC-3). Można również fizycznie wybrać się do urzędu. Podatek od czynności cywilnoprawnych nie ma kwoty stałej, jest obliczany procentowo na podstawie wartości auta wpisanej na umowie kupna-sprzedaży. Wynosi on 2% od rzeczywistej ceny pojazdu. Sztuczne zaniżanie wartości samochodu jest czynem karalnym i podlega kontroli urzędu skarbowego.
Podsumowując, nowy właściciel samochodu musi pamiętać o 3 rzeczach: uregulowaniu należności w urzędzie skarbowym, przedłużeniu lub zmianie ubezpieczenia OC oraz rejestracji samochodu w Wydziale Komunikacji. Łatwo zapamiętać!