auto giełda samochodowa autosezam.plOpony zimowe bez tajemnic

Jak co roku przed zimą warto zrobić dokładny przegląd techniczny swojego samochodu. Nie zaszkodzi umyć karoserię i zajrzeć pod maskę, a przede wszystkim zmienić opony na zimowe. Oto kilka porad, jak powinno wyglądać porządne ogumienie na czas mrozów.

czytaj cały artykuł

Filtry samochodowe? One nie mogą… być tanie!

Filtry w każdym samochodzie są niezbędnymi dla nich elementami konstrukcyjnymi. Mają różne funkcje – jedne oczyszczają powietrze, drugie paliwo, a jeszcze inne olej. Wymieniać je powinniśmy przynajmniej raz w roku i w żadnym wypadku nie wolno kupować nam najtańszych, od nieznanych producentów. Jest to bowiem tylko pozorna oszczędność – tania wymiana filtra może sprawić, że konieczna będzie wymiana o wiele droższego silnika.

czytaj cały artykuł

Haczyki w samochodowej gwarancji

Wydawać by się mogło, że gwarancja dana nam na auto zakupione w salonie po prostu nam się należy. Uważamy – i słusznie! – że nie powinniśmy nic za nią płacić, że to obowiązek sprzedającego dać nam zapewnienie, że cokolwiek działoby się z autem, nie musimy się martwić o dodatkowe koszty. Tymczasem dealerzy samochodowi również nie chcą troszczyć się o stan swoich finansów i zabezpieczają się, ukrywając w umowie gwarancyjnej pewne „haczyki”. Czy przez to my, kliencie stajemy się bezsilni?

czytaj cały artykuł

Niebezpieczne zmęczenie.

Według rocznego raportu przygotowanego przez Komendę Policji, w ubiegłym roku (2012) na polskich drogach doszło aż do 30 186 wypadków spowodowanych przez kierowców. Wśród nich 500 było spowodowane zmęczeniem i zaśnięciem. Dlatego też zanim wyruszymy w trasę, powinniśmy zadbać nie tylko o samochód, ale także o samego siebie. To, jak ocenimy swój organizm, swoje fizyczne słabości i ograniczenia, świadczy o naszej odpowiedzialności na drodze.

czytaj cały artykuł

Zbyt krótko w drodze

Często zdarza się nam, że używamy samochodu, by przejechać tylko pięć, dziesięć kilometrów. Jednak jednorazowe pokonywanie niewielkich tras to bardzo trudny sprawdzian dla naszego auta. Każdy kierowca może to dość szybko odczuć.

czytaj cały artykuł

Bądź bezpieczny na miejscu wypadku!

Na drogach nie zawsze jest bezpiecznie i mogą się zdarzyć różne wypadki. Czasem są to tylko niegroźne stłuczki, a czasem zdarzenia, które decydują o zdrowiu i życiu uczestników ruchu. Dlatego też każdy kierowca musi wiedzieć, co zrobić, kiedy znajdziemy się na miejscu wypadku – jak pomóc i jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia, by samemu być bezpiecznym.

czytaj cały artykuł

Test opon na zimę

Dla studentów początek października oznacza konieczność powrotu na uczelnie. Dla kierowców początek jesieni i złej pogody oznacza, że w niedługim czasie będą musieli zaopatrzyć się w opony zimowe. Wiadomo, że część ma egzemplarze z zeszłego roku, ale niektórzy nie obejdą się bez nowych sztuk. Sygnałem do kupna nowego kompletu jest na pewno wysokość bieżnika równa lub mniejsza niż 3,5mm.

czytaj cały artykuł

Droga za mgłą…

Nie da się ukryć, że lato dobiega końca. Za oknami coraz częściej zamiast słońca widać zachmurzone chmury i krople deszczu. Rano na trawnikach pojawia się rosa mocząca buty ludzi wyprowadzających na spacery swe czworonogi, a na drogach zaczyna pokazywać się mgła zacznie utrudniająca kierowcom widoczność. Dlatego też warto sobie przypomnieć sobie parę zasad, które pomogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo.

czytaj cały artykuł

Grunt to dobry zawias.

Jednym z najważniejszych samochodowych układów jest układ zawieszenia. Oczywiście, aby w pełni spełniał swoją rolę, wymaga stałej kontroli i - w razie potrzeby - interwencji serwisowej, m. in. kontroli i regulacji geometrii..

czytaj cały artykuł

Za kierownicą… bez promili!

Najczęściej po alkohol sięgamy w weekend, kiedy wiemy, że na drugi dzień rano nie będziemy musieli wstawać i jechać samochodem do pracy. Czasami jednak zdarza się, że nawet w ciągu tygodnia sięgamy po lampkę wina, drinka, czy kilka piw.

czytaj cały artykuł